Vertebroplastika je minimálně invazivní zákrok, který byl poprvé popsán v literatuře v 80. létech minulého století francouzskými lékaři Galibertem a Deramondem. Poprvé byla použita k léčbě agresivního hemangiomu krční páteře.
Kyfoplastika byla poprvé provedena v roce 1998 v americe za spolupráce s firmou Kyphon. Byla poprvé použita k léčbě osteoporotické zlomeniny páteře.
Novinky:
Vzhledem k možným komplikacím těchto zákroků je snahou výrobců o co nejbezpečnější systémy. Existují dvě hlavní cesty vývoje. První cestou je zdokonalování vlastních zaváděcích a plnících systému se snahou o zabránění úniku cementu (například vertebral body stenting - rozepětí výstuže v obratli s její následným vyplnění cementem či aplikace cementu do zádržných systémů) a druhou je změna chemických a i biologických vlastností cementu (tuhnutí, dobrá tolerance pro tělo, dobrá viditelnost, samoodbouratelnost apod.), kdy cement se udrží pouze ve zlomeném obratli a je nemocným dobře tolerován.
V minulém roce byly publikovány v časopise New England Journal of Medicine dvě dvojitě slepě kontrolované studie od dr. D.F. Kallmese a dr. R. Buchbinder, které neprokázaly rozdíl mezi vertebroplastikou a prostou injekcí kortikosteroidu a analgetika k periostu postiženého obratle. Limitacemi těchto studií je zejména malý počet zařazených nemocných a další řada faktorů, které se mohli na výsledku těchto studií podepsat. Zcela jistě bude nutné doplnit další studie. Nedávno publikována studie VERTOS II. (Lancet 2010) však dospěla k opačnému závěru a nemocní ošetření vertebroplastikou oproti konzervativní terapii z této metody profitovali. Výsledky této studie odpovídají naším vlastním zkušenostem. Podle doporučení vyplývajícíh s těchto studié je zcela zásadní otázkou zda odpovídá klinický nález prokázané čerstvé zlomenině na MR. Při diskrepanci etáže je pak pro nemocné lepší zvolit konzervativní terapii.